כתמי פיגמנטציה – מהם הגורמים ומה הן דרכי הטיפול?

פיגמנטציה

בישראל, מדינה שטופת שמש ברוב ימות השנה, פיגמנטציה היא תופעה נפוצה למדי. כאן תוכלו לקרוא מהי פיגמנטציה, למה היא מופיעה ומה הן הדרכים לטפל בה.

מהי פיגמנטציה?

פיגמנטציה היא בעיה אסתטית נפוצה למדי הגורמת להופעה של כתמי עור בפנים, בידיים, בגב ובעוד אזורים בגוף. צבע העור נקבע על ידי פיגמנט שנקרא מלנין, והוא מייצר על ידי תאים מיוחדים בעור. כשתאים אלה נפגמים מסיבה כלשהי, ייצור המלנין נפגע ועלולים להיווצר כתמי פיגמנטציה או כל צבע העור עלול להשתנות. ייצור יתר של מלנין יגרום להיפר-פיגמנטציה, כלומר הופעה של כתמי עור כהים מצבע העור, או היפו-פיגמנטציה, הופעה של כתמים בהירים.

פיגמנטציה
פיגמנטציה על עור הפנים

הגורמים לכתמי פיגמנטציה

נזקי השמש הוא הגורם השכיח ביותר לכתמי פיגמנטציה בעור, והוא משפיע בדרך כלל על חלקי הגוף החשופים ביותר לשמש כמו עור הפנים, כתפיים ובית החזה. גורמים נפוצים נוספים הם הגיל וגורמים גנטיים.  סיבות אחרות עשויות להיות תרופות מסוימות כגון גלולות למניעת היריון המכילות ריכוז הורמונים גבוה, שינויים הורמונים בזמן היריון, מחלות אנדוקריניות, תנגודת לאינסולין, גירוי בעור או טראומה.

לכן, פיגמנטציה עשויה להופיע אצל אנשים רבים סובלים מפיגמנטציה בהם נשים בהיריון, נשים הנוטלות גלולות למניעת היריון, אנשים עם צלקות אקנה, כוויות או קעקועים באזורים הנגלים לאור השמש.

איך אפשר לטפל בכתמי פיגמנטציה

הטיפול בכתמי פיגמנטציה תלוי בגורם לתופעה, והוא יכול להיות רפואי, שינוי תרופות, או טיפול קוסמטי. להלן כמה מהטיפולים האסתטיים בכתמי פיגמנטציה:

חומץ תפוחים

בשל החומצה האצטית המצויה בחומץ התפוחים, הוא יכול להיטיב עם כמתי פיגמנטציה המופיעים על העור. כדי לטפל בכתמי פיגמנטציה בבית, שמים בכוס מים פושרים וחומץ תפוחים במידה שווה, מערבבים ומספיגים את הכתמים. לאחר מספר דקות יש לשטוף את האזור במים. אפשר לטפל בכתמים קטנים בעזרת מקל אוזניים או בכתמים גדולים יותר באמצעות צמר גפן.

תה ירוק

כדי להסיר את כתמי הפיגמנטציה ניתן להכניס את תיון תה ירוק לכוס מים רותחים למספר דקות, להוציא את התיון אל מחוץ לכוס ולהמתין כדי שהתיון יתקרר מעט כדי למנוע כוויות. אחרי שהתיון יתקרר ניתן לשפשף אותו באזור הנגוע בכתמי פיגמנטציה ולחזור על הפעולה מספר פעמים כדי לקבל תוצאות טובות.

עדשים כתומות

בעדשים הכתומות יש נוגדי חמצון היכולים לסייע בהעלמת כתמי פיגמנטציה. משרים את העדשים למשך לילה שלם ומרסקים אותם באמצעות בלנדר עד שהעדשים הופכים למשחה. את המשחה שנוצרה מורחים על הפנים כמו מסכה ומשאירים למשך 20 דקות. לאחר מכן, ניתן לשטוף את הפנים במים קרים.

פיגמנטציה
פיגמנטציה במצח

פילינג כימי  

טיפול בפילינג כימי משמש להסרת תאי העור הפגומים וחשיפתם של תאי העור הבריאים שנמצאים מתחת. בגלל התרכובת הכימית, הפילינג יוצר שלפוחיות דקות על העור והוא מאפשר קילוף עדין של העור והופעתו של עור חדש, חלק יותר ובעל גוון חלק יותר. בעקבות הטיפול כתמי הפיגמנטציה ייעלמו או ייראו פחות בולטים.

את טיפול הפילינג הכימי ניתן לעשות בעוצמות שונות: פילינג כימי קל, בינוני ועמוק (הנעשה בהרדמה מקומית), פילינג באמצעות גלי רדיו ופילינג באמצעות לייזר. מריחת התכשירים השונים על עור הפנים אורכת דקות אחדות, הטיפולים אורכים בין מספר דקות ל-30 דקות, תלוי בסוג הטיפול, ותוצאות הטיפול לרוב ייראו לעין בין שבוע לשבועיים. תכשירי פילינג קל ובינוני ניתן לרכוש ללא צורך במרשם רופא ולטפל בבית, עם זאת מומלץ להתייעץ עם רופא עור לפני השימוש. תכשירי פילינג קל עד בינוני לרוב כוללים חומצות שונות כמו חומצת אלפא הידרוקסית, חומצה גליקולית וחומצה פחמתית. תוצאותיו של הפילינג הכימי ייראו טוב יותר על אנשים בעלי גוון עור בהיר.

Microdermabrasion

Microdermabrasion הוא הליך בשיטה פולשנית מינימלית המיועד לחידוש גוון העור הכללי ומרקם העור. במהלך הטיפול המטפל מסיר את שכבת העור העליונה באמצעות מריחה של משחה, קרם או סבון פנים מיוחדים. החודרים לתאי העור, ולאחר מכן מלטשים את הפנים בעזרת מכשיר חשמלי שבראשו יש שיערות עבות הנותנות פולסים על העור ובתנועות של סיבוב. תהליך זה הוא הגורם להאצה בתהליך התחדשות העור והופעתו של העור החדש והבריא. את טיפול ה-Microdermabrasion ניתן להחיל על כל סוגי העור וכל צבעי העור, שינויי הטיפול הינם שינויים עדינים שלא גורמים לשינוי צבע העור או הצטלקות כלשהי. טיפולי ה Microdermabrasion מוצעים במספר מרפאות אסתטיות בישראל. כמו כן ישנם קרמים לטיפול ביתי המחקים את הטיפול. קרמים אלו אושרו ע"י משרד הבריאות והם מכילים תרכובת המועשרת בנוגדי חמצון, ויטמין A, ויטמין C וויטמין E.

IPL

טיפול IPL משחרר אור בעוצמות שונות כמו פלאש צילום לאורך הגוף. האור מ IPL מפוזר יותר פחות ממוקד מאשר לייזר. בטיפול זה, האור חודר לשכבה השנייה של העור (דרמיס) מבלי לפגוע בשכבה העליונה (אפידרמיס), ולכן הוא גורם פחות נזק לעור. ניתן להשתמש ב IPL כדי למזער או להסיר כתמי פיגמנטציה.

טיפול באמצעות לייזר

הטיפול באמצעות הלייזר מעודד את התחדשותו של העור וייצור קולגן בשכבה השנייה של העור (דרמיס). חשוב לעשות את טיפולי הלייזר בעונות הקרות כדי למנוע חשיפה של האור לאחר הטיפולים לאור השמש וקרני הUV.

פיגמנטציה
פיגמנטציה – לפני ואחרי טיפול