להרים גבה: כל הטיפולים והניתוחים להרמת הגבות וקו המצח

עם הגיל והרפיון הכללי של הפנים, גם הגבות "צונחות" ומשוות לפנים מראה עייף ומבוגר. למרבה המזל ישנם מגוון טיפולים אסתטיים להרמת הגבות וקו המצח התורמים להצערת מראה הפנים ולצמצום משמעותי של הצניחה. בכתבה הזאת נסביר על ניתוח פלסטי להרמת הגבות וגם על חלופות לא פולשניות בהן הרמת גבות באמצעות חוטים או הזרקת חומרי מילוי.

מהו ניתוח להרמת גבות ומתי כדאי לעבור אותו?

ניתוח פלסטי להרמת הגבות הוא הטיפול האידיאלי במקרים של רפיון כבד בקו הגבה. רפיון זה מתבטא בפער של יותר מ-2.5 ס"מ מקו הגבה ועד לקו הריסים ובצניחה של העפעפיים על הגבות. שיעור הסיבוכים בניתוח הרמת גבות הוא נמוך ושיעור שביעות הרצון הוא גבוה, מאחר שהניתוח לא מתקן רק את סטיית הגבה אלא גם תורם להצערת הפנים הכללית, בדגש על טשטוש הקמטים במצח.

הניתוח אורך על פי רוב כשעה עד שעתיים בלבד. המנתח יבצע חיתוך במצח, מאחורי קו השיער או עליו,  ימתח את העור תוך כדי תפירתו וקיבועו כדי לצמצם את הרפיון, ויסיר עודפי עור במידת הצורך. ככל שהחתך קרוב יותר אל קו השיער כך ההצטלקות מינימלית.

הכנה לניתוח

כשבועיים לפני הניתוח תתבקשו להימנע משהייה ממושכת בשמש. טרם הניתוח תתבקשו להתרחץ ולחפוף היטב את הראש, לא לנטול תרופות המדללות את הדם ו אם הניתוח נעשה בהרדמה כללית – גם להיות בצום במשך שמונה שעות. יש לציין שניתוחים פשוטים וממוקדים אפשר לעבור בהרדמה מקומית.

סיבוכים ותופעות לוואי לאחר ניתוח הרמת גבות

כאמור, שיעור הסיבוכים בניתוח זה הוא נמוך. עם זאת, ישנן תופעות לוואי שכיחות כמו דימומים קלים, או סיבוכים נדירים כגון זיהומים, פגיעה עצבית, התקרחות קלה באזור המנותח או אי סימטריה.

למשך חודש אחרי הניתוח תתבקשו לא לצבוע את השיער, להימנע מפעילות מאומצת, מעישון ומחשיפה ממושכת לשמש. בנוסף, אם החתך נעשה על קו השיער, יעברו כחודשיים עד שהשיער יצמח מחדש, ועז אז עלולה להיות צלקת נראית לעין באזור זה. את הצלקת תוכלו לטשטש באמצעות איפור.

הרמת גבות בשיטות לא פולשניות

במקרים קלים של רפיון גבות ומצח, ישנן אלטרנטיבות לא פולשניות לניתוח הרמת גבה. נסקור כאן את שתי השיטות העיקריות:

הרמת גבות באמצעות חוטים

כמשתמע משמו, הטיפול ייעשה דרך הכנסת חוט תת עורי המותח את הגבה כלפי מעלה. טיפול זה נעשה בהרדמה מקומית בלבד ומתאים למי שמעוניין במתיחה ללא הסרת עור עודף מקו העפעפיים. זמן ההחלמה בשיטה זו שווה לזמן ההחלמה מניתוח להרמת גבות, אך השיטה יעילה יותר בעמידותה במבחן הזמן (התוצאות עמידות לכ-3 שנים).

הרמת גבות באמצעות הזרקות חומרי מילוי

הרמת הגבות בשיטות לא פולשניות נעשו פופולריות יותר עם השנים. במקרים מסוימים, מספיקות כמה הזרקות ייעודיות של בוטוקס או חומרי מילוי אחרים לאזור הפרובלמטי כדי לשתק את השרירים ולמנוע את רפיון העור עד כדי צניחה. השיטה תורמת להצערה משמעותית של הפנים, ולעיתים מנתחים ישלבו בין הזרקת בוטוקס עם ניתוח הרמת הגבות כדי למקסם את אפקטיביות הטיפול.