בוטוקס למניעת קמטים – להקדים הזרקה למכה

טיפולי הבוטוקס שאנו מכירים משמשים בעיקר למילוי וטשטוש קמטים שכבר התפתחו והם כאן כדי להישאר. לעומתם טיפולי בוטוקס מניעתי נועדו להבטיח שהקמטים יופיעו בשלב מאוחר יותר ובהיקף מצומצם יותר. רופאים רבים מאמינים כי ביצוע טיפולי בוטוקס מניעתיים בגיל צעיר, החל משנות ה-20 המוקדמות, תפחית את כמות הקמטים שיופיעו על פניכם בגיל מבוגר, ותדחה את הופעתם ככל האפשר.

בוטוקס – עושה לנו פרצופים

"בוטולינום טוקסין" או "בוטוקס" הוא חלבון המופק מבקטריה שפעילותו היא חסימת גירוי עצבי. בשונה מחומרי מילוי אחרים, הבוטוקס כשלעצמו לא "מחליק" את העור, אך העור הופך חלק יותר כתוצאה מחוסר תזוזת השריר באזור ההזרקה. שריר שלא נתון תחת גירוי עצבי, פשוט מפסיק לזוז, ומכאן – משאיר את השכבות מעליו נטולות כיווצים לא רצויים ששמם הנפוץ הוא "קמטים".

הקונספט הייחודי של הליך הזרקות בוטוקס למניעת קמטים הוא הזרקת מנות בוטוקס קטנות מהנהוג, טרם התפתחות קמטים נראים לעין על פני המטופל, על מנת לשתק שרירים מסוימים מלכתחילה. האקט אמור לדחות משמעותית את השלב שבו הקמט מופיע על עורנו, ואת עוצמתו כשהוא יופיע לבסוף (והוא יופיע, חברים. אין ברירה).

איך זה עובד?

ההזרקה עצמה לא שונה בהרבה מהזרקת בוטוקס למטרות מילוי. השוני העיקרי נמדד בכמות החומר הנדרש, ובמינון ותדירות ההזרקות. הרופא מאתר אזורי מפתח פרובלמטיים ששיתוק השריר בהם יתרום להדגשת תווי פנים מחמיאים אחרים, ויזריק להם כמות חומר מצומצמת. לאחר הטיפול ובהתאם לתוצאות, מסיקים מסקנות לגבי אופי הטיפול הבא. התאמה אישית היא מילת המפתח כשמדובר בקביעת הכמות והמיקום האופטימליים.

מחיר לטיפולי בוטוקס למניעת קמטים

בוטוקס נמדד ב"יחידות". הרופא המטפל יעריך כמה יחידות דרושות לך ע"פ הצורך. באופן כללי, הטווח הוא בין 5 ל-20 יחידות לבוטוקס מניעתי, כאשר כל יחידה תעלה בין 50–80 שקלים. כמובן שכל רופא מטפל מתמחר אחרת, ולכן יש לבדוק מחירים עדכניים מול מי שתבחרו טרם תבצעו את ההליך.

כשמדובר בבוטוקס מניעתי, לרוב מספיקים אפילו שני טיפולים בשנה למניעה אפקטיבית דיה. יש לשים לב שהחומר פעיל כ3–6 חודשים מרגע ההזרקה, ולתכנן את תדירות הטיפולים הנוספים בהתאם.

למי מיועד הטיפול?

את הטיפול בבוטוקס מניעתי מומלץ להתחיל ליישם לפני הופעת הקמטים הראשונים, אלה העלולים לעשות הופעת בכורה באזור גיל 25 ומעלה. לכן, הטיפול מיועד לבני 20–30.

אין דבר כזה "מעט מדי" כשמדובר בבוטוקס מניעתי

חשוב לזכור שהמינונים הדרושים על מנת לעכב את התפתחות הקמטוטים לא אמורים להיות גבוהים. גם אם במקרה תטופלו במינון נמוך יותר ממה שחשבתם או שתכננתן מול הרופא המטפל – מוטב שתזריקו מעט פחות מאשר מעט יותר. מחקרים מוכיחים שהזרקה מופרזת ותדירה מדי של בוטוקס בגיל צעיר עלולה ליצור תוצאה הפוכה ולגרום לעורכם לפתח קמטים אחרים שלא היו נוצרים אלמלא הטיפול. הסיבה לכך נעוצה בשיתוק שרירי רחב מדי שעלול להוות טריגר לתנועת יתר של שרירי פנים אחרים.

למה עליי לצפות לפני הטיפול ואחריו?

אין הכנות מיוחדות לטיפול בוטוקס מניעתי. אחרי הטיפול עלולות להופיע בליטות קטנות היכן שהוזרק החומר, אך הן אמורות להיעלם כעבור כחצי שעה. מומלץ שלא להתאמן ב-24 השעות העוקבות לטיפול, ולא לשכב בארבע השעות שלאחריו.