אקסוזומים – טרנד חדש ברפואה האסתטית

EXOSOMES

תחום הרפואה האסתטית והאנטי-אייג'ינג תמיד מתחדש ומתפתח. אחד החידושים המדוברים ביותר נכון לשנת 2024 הוא השימוש באקסוזומים (exosomes) בטיפולי הצערת העור, נשירת שיער והתקרחות, העלמת צלקות, ניתוחי חזה וטיפולים אסתטיים נוספים. בכתבה הבאה נסביר מה זה בכלל אקסוזומים ואיך הם ישנו את עולם הרפואה האסתטית. 

מה זה אקסזומים?

אקסוזומים הם שקיקים זעירים ומלאי נוזלים הנמצאים בתוך תאי דם, שתן ותרביות תאים. האקסוזומים ממלאים תפקיד חשוב בתקשורת בין-תאית ובהעברת חלבונים, שומנים וחומר גנטי בין התאים. לאחרונה משתמשים בהם ליישומים קוסמטיים שונים. בין השאר, התגלה כי אם מורחים אותם על העור, הם מעודדים תאים מבוגרים להפוך לצעירים יותר, וכן מזרזים החלמה של העור ומונעים הצטלקות.  

אקסוזומים להצערת העור

במכוני יופי יוקרתיים אפשר לקבל טיפול באקסוזומים להצערת העור. הטיפול נעשה באמצעות ננו-נידלינג (גרסת הננוטכנולוגיה של מיקרונידלינג) או שילוב בין ננו-נידלינג וגלי רדיו, שבאמצעותם אפשר להחדיר את האקסוזומים לשכבות העמוקות של העור. מחקרים מצאו שאקסוזומים מזרזים את ייצור הקולגן והאלסטין, החלבונים האחראיים על מיצוק והגמשת העור, ובכך הם מעודדים את תהליכי ההתחדשות הטבעיים של הגוף, מפחיתים את סימני ההזדקנות וכן מפחיתים כתמי שמש וצלקות אקנה ואחרות.

אקסוזומים לטיפול בנשירת שיער ובהתקרחות

טיפול באקסוזומים מציע גישה מהפכנית ולא פולשנית לשיקום השיער ופוטנציאל לתוצאות טבעיות וארוכות טווח. מריחת אקסוזומים על הקרקפת יכולה לעודד התחדשות של זקיקי שיער, לקדם יצירה של כלי דם חדש ולהפחית דלקתיות.

מה היתרונות של טיפול באקסוזומים?

השימוש באקסוזומים בתחום האסתטיקה מציע כמה יתרונות:

  • התחדשות טבעית: אקסוזומים משתמשים ביכולת ההתחדשות הטבעית של הגוף, ומקדמים שיקום רקמות בלי שימוש בחומרים סינתטיים.
  • טיפול ממוקד: אקסוזומים יכולים להתמקד בבעיות ספציפיות ולספק פתרון מדויק ונקודתי. 
  • לא פולשני: שלא כמו ניתוחים פלסטיים או הזרקות, הטיפול באקסוזומים הוא לא פולשני ולכן גם אינו כואב, כרוך בפחות סיכונים ומלווה בזמן החלמה קצר. 
  • תוצאות ארוכות טווח: טיפול באקסוזומים יכול לתת מענה ארוך-טווח בהצערת העור ובשיקום השיער.

החסרונות העיקריים הם מחירו של הטיפול (כ-700 פאונד לסשן אחד) וכן מיעוט הקליניקות המציעות את הטיפול.

ככל שהמחקר ביישומים האסתטיים של אקסוזומים מתקדם, נוכל לראות עוד טיפולים מהפכנים שישנו את תחום האנטי-אייג'ינג והרפואה האסתטית.

מקורות:

https://myacare.com/blog/the-role-of-exosomes-in-aesthetics
https://www.glamourmagazine.co.uk/article/aesthetic-treatment-trends-2024