כל הדרכים להסיר צלקות לתמיד

מהן צלקות?

צלקות הן סימנים הנוצרים על פני העור כתוצאה מתהליך של ריפוי פצע ברקמות העור.

הצלקת יוצרת רקמה בעלת איכות תפקודית ירודה יותר מהרקמה המקורית ולכן, מלבד הפגע האסתטי, במקרים רבים צלקות יכולות לפגוע ממש באיכות החיים שלנו – להגביל טווחי תנועה, לגרום לכאב, לרגישות לשמש ואפילו לנזקים פסיכולוגיים.

הרפואה המודרנית מציעה מספר שיטות להעלמת צלקות, בהתאם לסוג הצלקת ולסוג העור של המטופל:

  1. לייזר – טיפול בלייזר הוא פעולה המשטחת את הצלקת ומטשטשת אותה. הטיפול מתאים לצלקות שטחיות יחסית באזור הפנים ובאזורי גוף אחרים והוא מתאים במיוחד לצלקות קלואידיות והיפרטרופיות (צלקות רחבות ואדומות) ולצלקות שנגרמו כתוצאה מניתוחים. הטיפול אינו פולשני והוא כולל הרדמה מקומית ושימוש במכשיר הפולט פולסים, הגורמים לקרישת דימומים באזור הצלקת ולעידוד חידוש העור באזור הפגוע. סיכויי ההצלחה בטיפולי לייזר נחשבים גבוהים וסיבוכים כמו כאב וזיהומים נחשבים נדירים. יש לציין כי לא מדובר בטיפול חד פעמי ויש לחזור על הפעולה בין פעמיים לשלוש על מנת לראות תוצאות. כמו כן, הטיפול לא הוכח כיעיל במקרה של צלקות אקנה.

 

  1. משחות ותרסיסים – אופציה נוספת היא להשתמש באחד ממגוון התרסיסים, המשחות או הג'לים שמוצעים למכירה בבתי מרקחת וברשתות הפארם. הטיפול לא יעלים את הצלקת כליל, אלא רק יסייע בריכוך מרקם הצלקת, בהבהרתה או בטשטוש שוליה. אם כך, הטיפול עשוי להתאים לצלקות טריות יחסית שנגרמו כתוצאה מכוויות, פציעות או נשיכות. לרוב נדרשת מריחה אינטנסיבית של המוצר, בין פעמיים לשלוש ביום, למשך מספר חודשים עד שניתן להבחין בשינוי משמעותי.

 

  1. פילינג – מדובר בטיפול שבו מתבצע שיוף עמוק של העור בעזרת לייזר או בשילוב מספר מכשירים רפואיים. הטיפול מתאים לצלקות קלות יחסית, כמו צלקות אקנה, צלקות מניתוחים קלים וכתמי פיגמנטציה. יתרונו של הטיפול הוא בשיפור כללי במראה העור וקבלת מראה חלק וזוהר, בנוסף לטיפול בצלקות עצמן. חסרונות הטיפול הם תקופת החלמה ארוכה יחסית, בת כעשרה ימים, במהלכה לא ניתן להיחשף לשמש. לכן, את תקופת ההחלמה מומלץ להעביר בצימר בצפון ולא בבית מלון באילת, למשל. בנוסף, הטיפול אינו מומלץ לבעלי גוון עור כהה יותר אשר עלולים לסבול מכוויות כתגובה לתהליך. בנוסף, מדובר בטיפול המתבצע בהרדמה מלאה ודורש השגחה בבית החולים, כמו גם מצריך בחירה זהירה של בעל המקצוע המבצע את התהליך.
  1. ניתוח – טיפול כירורגי ישמש במקרים חמורים במיוחד, כמו של צלקות רחבות או צלקות הגורמות לכאבים, לפגיעה בטווח תנועה או לפגיעה באיכות החיים של המטופל. כאן מדובר פחות בפיתרון אסתטי, אלא בתיקון של הרקמה על מנת להשיב לה את הפונקציונאליות שנפגעה. במהלך הניתוח, המתקיים בהרדמה מלאה או חלקית, מוסרת רקמת הצלקת והחתך נאטם באמצעות חבישה. לרוב תיווצר כתוצאה מהניתוח צלקת חדשה, אך זו תהיה קטנה משמעותית מהצלקת שהוסרה. אחוזי ההצלחה של הטיפול הם גבוהים לרוב, אם כי לעתים יש לחזור על ההליך מספר פעמים עד להשגת שיפור משמעותי.
  1. גלי רדיו – מדובר בטיפול חדש המטפל ישירות בשכבת העור הפגועה ו"תוקף" את ההתחלקות הבלתי תקינה של תאי הקולגן בעור. הטיפול מבטיח טשטוש של צלקות מכל הסוגים, בכל סוגי העור. התהליך הלא פולשני מתבצע במרפאה, באמצעות מכשיר המצויד בפינים אותו מחליקים על פני הצלקת. המכשיר השולח חום באמצעות גלי רדיו באורכים שונים וחודר אל שכבת העור הפנימית – הדרמיס, האחראית על תהליכי ריפוי בעור. הגירוי המופעל על העור גורם להנעת תהליך מבוקר של יצירת תאי קולגן חדשים במקום התאים הפגועים, וגם מסייע להעלמת התאים הפגומים. התהליך מבטיח תוצאות אפקטיביות לכל החיים, תקופת התאוששות קצרה וכמעט אפס תופעות לוואי. עם זאת, הטיפול אינו מתאים למטופלים עם דלקות או מחלות עור פעילות, למטופלים ברואקוטן, לבעלי קוצבי לב ולמטופלים בעלי עבר של סרטן העור.